Experimentálne učebné odbory

2983 2 00        gastronomické služby

Keďže chceme uľahčiť našim budúcim žiakom výber ich učebného odboru a zároveň povolania, v školskom roku 2012/13 sme spustili experimentálne overovanie odboru „Gastronomické služby“. Ide o spojenie odborov cukrár a kuchár do jedného odboru.

Absolvent odboru „Gastronomické služby“ je kvalifikovaná pomocná pracovná sila, schopná samostatne pracovať v oblasti cukrárskej výroby a spoločného stravovania – v cukrárskych výrobniach,  reštauráciách, hoteloch, ostatných zariadeniach spoločného stravovania a v súkromnom podnikaní. Zameriava sa na prípravu pokrmov, na expedíciu jedál teplej a studenej kuchyne, teplých a studených nápojov, príloh a doplnkov, na umývanie riadu, upratovanie kuchyne a pomocných prevádzok, na posudzovanie kvality a akosti produktov, na ovládanie záručných lehôt potravín a výrobkov. Zároveň získava vedomosti a zručnosti pri výrobe cukrárskych výrobkov: úprava a výber surovín, ich spracovanie na hmoty, cestá, náplne, polevy. Dohotovenie korpusov plnením, polievaním a zdobením na torty, rezy, rolády a ostatné žiadané výrobky.

Štúdium odboru, prispôsobeného potrebám žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí môžu pochádzať aj zo sociálne, jazykovo a kultúrne špecifického alebo inak znevýhodneného prostredia, im umožní získať také osobnostné, vedomostné a odborné spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa plnohodnotne zaradili do spoločnosti. Absolventi sú pripravení na výkon základných a pomocných odborných činností, pre ktoré je podmienkou nižšie stredné odborné vzdelanie.

3697 2 00        stavebná výroba - stavebné práce

Keďže chceme uľahčiť našim budúcim žiakom výber ich učebného odboru a zároveň povolania, v školskom roku 2013/14 sme spustili experimentálne overovanie odboru Stavebná výroba - stavebné práce, čo je vlastne spojenie odborov murár, maliar a stolár do jedného komplexného odboru.

Absolvent odboru 3686 2 00 stavebná výroba - stavebné práce je kvalifikovaná pomocná pracovná sila, schopná samostatne pracovať v oblasti stavebníctva. Jeho kľúčové kompetencie umožňujú vykonávanie základných a pomocných stavebných prác a činnosti v oblasti hlavnej a pridruženej stavebnej výroby pri realizácií stavieb, ich údržbe a rekonštrukcii, v oblasti výroby výrobkov a služieb v stavebníctve, ktoré súvisia s prípravnými základnými a pomocnými stavebnými prácami v oblasti zemných prác, betonárskych prác, pri murovaní, omietaní, prípravy povrchov pod maľby a nátery, prípravy materiálov a ich správne použitie, miešanie a tónovanie farieb, prevedenie malieb a náterov bežnými maliarskymi technikami na rôznych podkladoch, ale aj pri prestavbách budov, ich zatepľovaní a všetkými prípravnými základnými a pomocnými prácami v oblasti stavebno-stolárskych prác.  Počas prípravy sa žiak získa schopnosti a zručnosti s montážou a demontážou lešení, skladovaním, prípravou a dopravou stavebného materiálu, s pomôckami, pracovným náradím, jednoduchou mechanizáciou, strojmi a zariadeniami v rozsahu vykonávaných stavebných prác a s ostatnými pomocnými dokončovacími stavebnými prácami. Oboznámi sa manipuláciu s drevným materiálom, ručným a strojovým opracovaním dreva a drevených výrobkov, spájaním dreva, výrobou jednoduchých stolárskych konštrukcií, zostavovaním a opravou stavebno-stolárskych výrobkov (dvere, okná, steny, vstavaný nábytok), osadzovaním stavebno-stolárskych výrobkov v objektoch s prevedením úprav a doplnkov na mieste, montážou a  zostavovaním dielcov do montážnych celkov s preskúšaním ich funkcie po montáži s úpravou (otváranie, tesnosť) a pod. Zároveň sa žiaci pripravia sa na správne použitie a údržbu pomôcok, náradia, zariadení a strojov využívaných v oblasti stavebníctva.