Navigácia

Navigácia

Odborné učilište internátne

Učebné odbory

Prípravný ročník   (dievčatá a chlapci)

 

Prípravný ročník v odbornom učilišti je určený pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorých mentálne schopnosti a manuálne zručnosti nemohli byť dostatočne diagnostikované.

Po absolvovaní prípravného ročníka riaditeľ odborného učilišťa určí, či bude žiak pokračovať v prvom ročníku niektorého odboru výchovy a vzdelávania odborného učilišťa, alebo bude pokračovať v príprave v praktickej škole (§ 100 ods. 7 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z.)

Má pomôcť žiakom s rôznym stupňom mentálneho postihnutia končiacich ročníkov špeciálnych základných škôl a základných škôl pri výbere ďalšieho vzdelávania,

má zistiť, pre akú prácu majú žiaci predpoklady, čo ich zaujíma, aké majú požiadavky, overiť ich schopnosti, zručnosti.

Na základe získaných informácií na konci šk. roka, zvolá riaditeľ školy hodnotiacu komisiu a na základe získaných schopnosti, zručnosti a zdravotného stavu odporúča  ďalšie vzdelávanie.

 

                
 

3179 G 10       textilná výroba – ľudovoumelecká tvorba

 

Absolvent skupiny učebných odborov 31 Textil a odevníctvo po ukončení štúdia úspešne vykonanou záverečnou skúškou získava prvú kvalifikáciu na úrovni nižšieho stredného odborného vzdelania. Po ukončení prípravy je absolvent spôsobilý na vykonávanie jednoduchých pracovných činností v odvetví textilnej výroby v podmienkach veľkých, stredných a malých podnikov  a v oblasti poskytovania služieb. Absolvent je spôsobilý na vykonávanie pomocných a obslužných prác zameraných na zhotovenie bytových doplnkov tradičnými technikami s orientáciou na textilné techniky, a to v chránených dielňach a súkromnom podnikaní. Je schopný pracovať samostatne aj v kolektíve, ale jeho spoločenské uplatnenie musia usmerňovať iné osoby.

Po  ukončení  trojročnej  prípravy  má  absolvent  vedomosti,  návyky  a  zručnosti  v  oblasti ručného a strojového šitia a vyšívania. Ovláda ručné ľudové techniky – vyšívanie, tkanie, paličkovanie, patchwork, pletenie, háčkovanie,  pletenie na ráme a decoupage – krakerovanie.  Vie obsluhovať elektrické zariadenia (šijací stroj, naparovaciu žehličku) a pozná zásady BOZP pri ich  obsluhe. 

Ovláda  meranie  a  správne  zapisovanie  rozmerov.  Pozná  jednotlivé  diely výrobku, ovláda polohovanie podľa zásad polohovania. Vie vypočítať spotrebu materiálu. Ovláda správnu voľbu materiálu a základy ručného strihania. Podľa pracovného postupu vie zhotoviť napr. textilné úžitkovo-bytové doplnky, zhotoviť paličkovanú čipku, utkať koberec. Absolvent pracuje samostatne a dodržiava na jednotlivých výrobkoch technologické postupy. Pozná svoje pracovné miesto a pracovné zaradenie pri organizovanom spôsobe práce v dielni. Dbá na dodržiavanie BOZP, osobnú a pracovnú hygienu a protipožiarne predpisy.

 

 

31 78 G 01 Výroba konfekcie so zameraním na šitie odevov v odevnej konfekcii (dievčatá a chlapci)

 

Absolventi získajú základné vedomosti a zručnosti v oblasti ručného a strojového šitia, zhotovovania odevu, výberu materiálov, ich hospodárnom využití, správnom ošetrovaní odevov.

Žiaci si osvoja odbornú terminológiu, technológiu a pracovný postup zhotovenia pánskej košele, nohavíc, dámskych šiat (výber materiálu, spotreba, zisťovanie telesných rozmerov a zhotovenie strihu, vystrihnutie podľa strihu, stehovanie, zošívanie, zastehovanie zipsu, opaska, zastehovanie dĺžky šiat, nohavíc) na skúšku, skúška šiat a odstraňovanie chýb, dokončenie šiat, nohavíc, odstránenie pomocných stehov, žehlenie. Po ukončení štúdia nájdu uplatnenie v odevnom ale aj obuvníckom priemysle.

 

   

 

3697 G     stavebná výroba - stavebné práce

 

Keďže chceme uľahčiť našim budúcim žiakom výber ich učebného odboru a zároveň povolania, v školskom roku 2013/14 sme spustili experimentálne overovanie odboru Stavebná výroba - stavebné práce, čo je vlastne spojenie odborov murár, maliar a stolár do jedného komplexného odboru.

Absolvent odboru je kvalifikovaná pomocná pracovná sila v oblasti stavebníctva. Jeho kľúčové kompetencie umožňujú vykonávanie základných a pomocných stavebných prác a činnosti v oblasti hlavnej a pridruženej stavebnej výroby pri realizácií stavieb, ich údržbe a rekonštrukcii, v oblasti výroby výrobkov a služieb v stavebníctve, ktoré súvisia s prípravnými základnými a pomocnými stavebnými prácami v oblasti zemných prác, betonárskych prác, pri murovaní, omietaní, prípravy povrchov pod maľby a nátery, prípravy materiálov a ich správne použitie, miešanie a tónovanie farieb, prevedenie malieb a náterov bežnými maliarskymi technikami na rôznych podkladoch, ale aj pri prestavbách budov, ich zatepľovaní a všetkými prípravnými základnými a pomocnými prácami v oblasti stavebno-stolárskych prác.  Počas prípravy sa žiak získa schopnosti a zručnosti s montážou a demontážou lešení, skladovaním, prípravou a dopravou stavebného materiálu, s pomôckami, pracovným náradím, jednoduchou mechanizáciou, strojmi a zariadeniami v rozsahu vykonávaných stavebných prác a s ostatnými pomocnými dokončovacími stavebnými prácami. Oboznámi sa manipuláciu s drevným materiálom, ručným a strojovým opracovaním dreva a drevených výrobkov, spájaním dreva, výrobou jednoduchých stolárskych konštrukcií, zostavovaním a opravou stavebno-stolárskych výrobkov (dvere, okná, steny, vstavaný nábytok), osadzovaním stavebno-stolárskych výrobkov v objektoch s prevedením úprav a doplnkov na mieste, montážou a  zostavovaním dielcov do montážnych celkov s preskúšaním ich funkcie po montáži s úpravou (otváranie, tesnosť) a pod. Zároveň sa žiaci pripravia sa na správne použitie a údržbu pomôcok, náradia, zariadení a strojov využívaných v oblasti stavebníctva.

     

       

6485 G Opatrovateľská starostlivosť v  zariadeniach sociálnej starostlivosti (dievčatá a chlapci)

 

Žiaci sa oboznámia s prípravou jedál, základmi šitia a opravy bielizne, hygieny a starostlivosti o pacienta, s čistením a dezinfekciou, so základnou prvou pomocou pri úrazoch a stavoch ohrozujúcich život.

             

            

 

2983 G gastronomické služby

 

Keďže chceme uľahčiť našim budúcim žiakom výber ich učebného odboru a zároveň povolania, v školskom roku 2012/13 sme spustili experimentálne overovanie odboru „Gastronomické služby“. Ide o spojenie odborov cukrár a kuchár do jedného odboru. Tento učebný odbor je od šk. roka 2017/2018 zaradený do sústavy učebných odborov Slovenska.

Absolvent odboru „Gastronomické služby“ je kvalifikovaná pomocná pracovná sila, schopná samostatne pracovať v oblasti cukrárskej výroby a spoločného stravovania – v cukrárskych výrobniach,  reštauráciách, hoteloch, ostatných zariadeniach spoločného stravovania a v súkromnom podnikaní. Zameriava sa na prípravu pokrmov, na expedíciu jedál teplej a studenej kuchyne, teplých a studených nápojov, príloh a doplnkov, na umývanie riadu, upratovanie kuchyne a pomocných prevádzok, na posudzovanie kvality a akosti produktov, na ovládanie záručných lehôt potravín a výrobkov. Zároveň získava vedomosti a zručnosti pri výrobe cukrárskych výrobkov: úprava a výber surovín, ich spracovanie na hmoty, cestá, náplne, polevy. Dohotovenie korpusov plnením, polievaním a zdobením na torty, rezy, rolády a ostatné žiadané výrobky.

Štúdium odboru, prispôsobeného potrebám žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí môžu pochádzať aj zo sociálne, jazykovo a kultúrne špecifického alebo inak znevýhodneného prostredia, im umožní získať také osobnostné, vedomostné a odborné spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa plnohodnotne zaradili do spoločnosti. Absolventi sú pripravení na výkon základných a pomocných odborných činností, pre ktoré je podmienkou nižšie stredné odborné vzdelanie.   

       

   

     

 

Kontakt

  • Spojená škola internátna, Palárikova 1602/1, 069 01 Snina
    Palárikova 1602/1
    069 01 Snina
  • škola sekretariát: +421 57 762 53 37

    zástupca riaditeľky pre ŠZŠI:
    +421 905 713 732

Mapa

Fotogaléria